Instagram’da ne sıklıkla paylaşım yapacağınız, sosyal medya stratejinizi oluştururken ilk göz önünde bulundurmanız gereken unsurdur. Instagramda başarılı bir hesaba sahip olmak için hem paylaşımlarınızı kimsenin görmeyeceği kadar az sıklıkta yapmamaya, hem de Instagram’ın sizin bir spam hesabı olduğunuzu düşünmesine neden olacak kadar çok sık yapmamaya dikkat etmeniz gerekir. Ek olarak instagramın algoritmasından bağımsız olarak, platforma gerçekçi olarak ne kadar zaman ve enerji ayırabileceğinizi de düşünerek planlama yapmanız uzun vadede faydasını göreceğiniz bir etkendir.

Instagram’ın konuyla ilgili resmi açıklaması

Instagram’ın @Creators hesabı, Instagram Başkanı Adam Mosseri ile bir hesabın takipçi kazanmasının en iyi yolunun sorulduğu bir Soru-Cevap düzenledi.

Adam Mosseri, Video ve hashtag kullanmanın öneminden bahsetti, ancak “Haftada birkaç gönderi, günde birkaç hikaye” diyerek rutin paylaşım yapmanın önemli olduğunu da vurguladı.

“Haftada birkaç gönderi, günde birkaç hikaye”

Bu öneriyle, feed’iniz her ne kadar önemli olsa da, sık hikaye paylaşmanın da belki daha fazla değerli olduğunu anlayabiliriz.

Adam ayrıca, Instagram’ın kullanıcılarına ne göstereceğine karar verdiği sıralamadan da bahsetti. Haziran 2021’de yazdığı bir blog yazısına göre, aslında Instagram’ın içeriği nasıl gösterdiğini belirleyen tek bir algoritma değil, “her biri kendi amacı olan çeşitli algoritmalar, sınıflandırıcılar ve süreçler” var. Bu sistem, bir gönderinin kaç kez beğenildiği ve bir kullanıcının geçmişte hesabınızla kaç kez etkileşime girdiği gibi bilgilere bakıyor.

Paylaşım Ritmi belirleyin

Instagram’da ne zaman paylaşım yapılacağına dair bilmeniz gereken en önemli detay, özellikle yeni başlarken tutarlılığın sıklıktan daha önemli olduğu gerçeği. size bir paylaşım ritmi oluşturmanıza yardımcı olacak bir kaç ipucu hazırladım.

Gerçekçi Olun

Hemen derinlere dalmak yerine, sizin ve işletmeniz adına şuanda realist ve anlamlı olan tutarlı bir paylaşım planı olulşturmaya odaklanmalısınız. Örneğin, haftada üç  gönderi ve haftada üç Hikaye gibi basit bir başlangıç yapabilirsiniz

Paylaşım Planı Oluşturun

Paylaşımlarını planlı yapmanız çok önemli. Örneğin, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri birer gönderi ve Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri birer hikaye yayınlayabilirsiniz.

Gönderileri yaymak yalnızca algoritmayı memnun etmekle kalmaz, aynı zamanda takipçilerinize yeni içeriğin ne zaman geleceği konusunda bir beklenti verir ve her gönderiye nefes alma oralığı verir, böylece paylaşımlarınız beğeniler ve yorumlar için birbirleriyle rekabet etmezler.

İstikrarınızı Koruyun

Instagram’da büyümenin anahtarı, sürekli olarak insanların etkileşimde bulunmayı sevdiği yüksek kaliteli içerikler paylaşmaktır. paylaşacağınız içeriğin tam olarak ne olacağı işinize ve müşterilerinizde neyin duygusal bir etki uyandırdığına bağlıdır. Metriklerinize takip edin, her ay sonu paylaşımlarınızın performansını gözden geçirin ve neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını ve müşterilerinizin en çok neye yanıt verdiğini anlamaya çalışın.