Hareketli bir yılın sonuna vardık ve artık bir sonrakine yıl bizi neler bekliyor konuşmaya başlayabiliriz. 2022’de SEO nasıl olacak? Çoğu site için SEO, 2022’de hala aynı ilkeler etrafında dönecektir. Ancak çıtayı giderek daha yükseğe koyup hedefimize ulaşamak için en önemli teknik! SEO ile ilgili 2022 yılı tahminlerim umarım dijital pazarlama planlarınızı şekillendirmenizde  yardımcı olur.

1. Bütünsel SEO önemini hiç bir zaman kaybetmeyecek

İlk olarak söz konusu seo ise hedef kitlenize ve onların ihtiyaçlarına öncelik vermek en önemli faktördür ve öyle kalmaya da devam edecekt. Kaliteli içeriğe, site yapısına, yapılandırılmış verilere, arama trendlerine odaklanmanız, bütünsel SEO dediğimiz şeydir ve iyi performans gösteren bir web sitesinin en önemli faktörüdür.

2. Google’ın teknolojisi MUM ile arama sonuçları boyut atlayacak

Mayıs 2021’de Google IO Konferansı sırasında tanıtılan Google Multitask Unified Model (MUM), arama motoru devinin geliştirmekte olduğu en büyük güncellemelerden biri.  Bu, belki de 2021 Google güncellemelerinin en büyüğü ve şimdiden arama sonuçlarını iyileştiriyor. Google MUM basitçe daha iyi arama sonucu anlamına geliyor. Aynı anda çeşitli kaynaklardan bir araya getirilmiş yeni bir arama sonucu sunan bir teknoloji diyebiliriz. Bu konu hakkında kapsamlı bir yazı yazmayı planlıyorum.

3. Google’ın yapılandırılmış veri kullanımı artacak

Sitenize yapılandırılmış veri (structured data) eklemek yıllar içinde giderek daha önemli hale geldi ve 2022 bir istisna olmayacak. Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının sitenizin içeriğini anlamasını kolaylaştırmak için sitenizi tanımlamanın metadır. Sitenizi arama motorlarına anlatmak için, içeriği arama motorlarının anlayabileceği şekilde sunan bir kelime dağarcığına ihtiyacınız olacak. Bu metalari sitenize eklemek giderek daha da yayginla;iyor/

4. Sayfa Deneyiminin kullanıcı dostu olması

Google yeni bir sıralama faktörünü olan Önemli Web Verileri ile ölçülen sayfa deneyimini duyurdu. Sitenizin performansı sadece hızlı yüklenip yüklenmemesinden ibaret olmadığını kabul edebiliriz. Web sayfanızının performansını ölçerken toplam sayfa deneyimine odaklanın. Google’ın açıkladığı sayfa sıralamalarında belirlediği deneyim kriterli şu şekilde; Yükleme performansı (ekranda öğeler ne kadar hızlı görünüyor?), Duyarlılık (sayfa, kullanıcı girişine ne kadar hızlı tepki veriyor?), Görsel kararlılık (yüklenirken ekranda bir şeyler hareket ediyor mu?).

5. Videonun önemi yeni boyutlara ulaşacak

Video önemini hızla arttırmaya devam ediyor ve bu 2022’de de değişmeyecek. Video ile haşır neşir değilseniz hemen kaynaşmaya başlamanızı öneririm. Ancak videolarınızın Google’da fark edilmesini sağlamak için Video SEO’su konusuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

6. Yapay zeka karşımıza gelişerek çıkmaya devam edecek

Makine öğrenimi ve yapay zekanın endüstriyi ne kadar hızlı bir şekilde geliştirdiği görmemek mümkün değil. Otomasyon ve yapay zeka, daha üretken bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacak ve daha fazla teknolojiler sunmaya devam edecek.