LinkedIn artık sadece iş ilanlarına bakmak ve cv incelemek için değil için değil. Platformun 756 milyonu aşkın kullanıcısıyla dijital pazarlama için fırsatlarla dolu. Bu blog yazısında, markanızı hedef kitlenize ulaştırmak için LinkedIn’i kullanmanın öne çıkan beş yolundan bahsedicem.

LinkedIn, profesyonel bir ağ oluşturmak ve bağlantılar geliştirmek için benzersiz bir alan olsa da, artık dijital pazarlama için de büyük potansiyellerle dolu. LinkedIn ile güvenilirlik inşa edebilir, işinizi büyütebilir ve hatta web sitenize trafik çekebilirsiniz. En önemlisi de yeni etkileşimli özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak, LinkedIn’ı sosyal medya stratejinize dahil etmeyerek müşteri potansiyeli kaybediyor olabilirsiniz.

1. Müşteri Başarı Öykülerini ve Görüşlerini Paylaşın

Marka odaklı hikaye anlatımı, gerçek hayattaki müşterilere ışık tuttuğu için farkındalık oluşturmanın harika bir yoludur. Bir alıntı gönderisi veya video aracılığıyla referanslar içeren içerik oluşturmak, güvenilirliğinizi güçlendirebilir ve güven inşa edebilir.

Ayrıca LinkedIn gönderileriniz aracılığıyla topluluğunuzun bir üyesinin hikayesini paylaşabilirsiniz. Bunları bir mini blog gönderisi olarak düşünebilirsiniz, örneğin Müşterilerin veya topluluğunuzun üyelerinin konuşmasına izin vermek, marka güveni oluştururken daha geniş kitlenizle bağlantı kurmanın etkili bir yoludur.

2. CEO veya Kurucunuzu Düşünce Lideri Olarak Konumlandırın

CEO’nuzu veya kurucunuzu kendi sektörlerinde uzman olarak konumlandırmak, güvenilirlik oluşturmak (ve markanızı insanlaştırmak) için muazzam bir yöntemdir. sektörünüzle ve hedef kitlenizle daha iyi bağlantı kurmak için yazdıkları blog gönderilerini veya katıldıkları röportajları öne çıkarabilirsiniz.

Bir işletmenin kurucusuysanız, kişisel LinkedIn profilinizden şirket güncellemelerini veya sektörle ilgili makaleleri paylaşarak bilgi ve öngörülerinizi paylaşabilirsiniz. Bu tür içerikleri paylaşmak, markanızın LinkedIn’de kişiselleştirilmiş bir sese sahip olmasının ve kitlenizin gözünde güvenilir bir lider haline gelmenizin harika bir yoludur.

3. Hikaye Anlatmak için Verileri Kullanın

Veri hikayesi anlatımı, topluluğunuza içgörü ve değer sağlamanın etkili bir yoludur ve çoğu zaman oldukça paylaşılabilir içerik olduğunu kanıtlar. Veri hikayesi anlatımı, meslektaşlarınız ve hedef kitleniz için kendinizi değerli bir kaynak olarak konumlandırmanıza olanak sağladığından, markanızı LinkedIn’de pazarlamak için güçlü bir araç olabilir.

4. Marka Sesinizi Paylaşın

Elbette, LinkedIn profesyoneller içindir, ancak bu, insanların yalnızca kurumsal içeriği görmek istediği anlamına gelmez. Markanızın kişiliğini paylaşmak, içeriğinizi insancıllaştırabilir ve yeni müşteriler veya müşteriler çekmenin özgün bir yoludur. Müşterilerin %65’i bir işletme markasıyla duygusal bir bağ hissettiklerini söylüyor – bu nedenle küçük bir kişilik uzun bir yol kat edebilir!
Markanız için bir kişilik geliştirmek, içeriğinizi daha tanınır hale getirebilir ve sizi rakiplerinizden farklılaştırabilir.

5. Influencerlar ve Uzmanlarla Çalışın

Etkileyici pazarlamadan yararlanmadıysanız, LinkedIn denemek için mükemmel bir yerdir.Platformda olukça fazla fikir lideri ve sektör uzmanı var. Bu kişilere markanızı içeren, bir gönderi paylaşabilirler mi veya bir LinkedIn live yayını yapabilirler mi öğrenmek için onlara ulaşın. Canlı videolar, feed içi videolardan ortalama 24 kat daha fazla yorum alır. Ayrıca, hesaplarından hikayeler ve canlı yayınlar yayınlamak, markanızı daha geniş bir kitleye ulaştırmak için oldukça önemlidir.

Bu ipuçları bir araya geldiğinde markanızı büyütmenize, hikayenizi anlatmanıza ve vizyonunuza inanan bir insan topluluğu oluşturmanıza yardımcı olacak muhteşem bir LinkedIn pazarlama stratejisi oluşturmaya başalayabilirsiniz.