ABD’li Instagram kullanıcıları, özel içerik ve özelliklere erişmek için yakında seçili içerik oluşturuculara ve influencerlara abone olabilecek. İnstagram yayınldığı blog gönderisinde, önümüzdeki haftalarda daha fazla içerik oluşturucunun ekleneceği bir abonelik testini başlattığını duyurdu.

Hayranlar, takip ettikleri içerik oluşturucuların özel canlı yayınları ve Hikayeleri gibi abonelere özel içeriklerine erişmek için aylık bir ücret ödeyecek. Aboneler ayrıca kullanıcı adlarının yanında, durumlarını içerik oluşturucuya bildiren mor bir rozete sahip olacaklar. Abonelik Fiyat aralığı ise aylık 0,99$ ile 99,99$ arasında değişecek ve içerik oluşturucuları abonelikleri için fiyat seçimini kendileri belirleyebilecekler.

Instagram’ın Head’i Adam Mosseri, geçen gün bir videoda aboneliklerin, influencerların ve içerik oluşturucuların öngörülebilir bir gelir elde etmesinin “en iyi yollarından biri” olduğunu söyledi. Bazı içerik oluşturucuları, hayranlarından Hikayelere erişim için platform dışında bir ücret alarak Yakın Arkadaşlar özelliğini kullanarak zaten para kazanmaya başlamışlardı. Instagram ve Facebook, TikTok gibi platformlarla rekabet edebilmek için abonelik modelleri sunan tek şirket değil; 2021’de Twitter, Super Follows’ı tanıttı ve benzer şekilde bazı içerik oluşturucuları Patreon veya Substack üzerinden aldıkları ücret karşılığı ek abone içeriği sunuyorlar.

instagram

Instagram, bunu hem hayranlardan hem de içerik oluşturuculardan geri bildirim almayı amaçlayan bir “alfa” testi olarak kabul ettiğinden, piyasaya sürüldüğünde, yalnızca toplam 10 ABD’li içerik oluşturucu yeni özelliğe erişim elde etti.

Şu anda, alfa yaratıcıları listesinde aktör ve etkileyici @alanchikinchow; basketbolcu @sedona._; astrolog @alizakelly; dansçı/oyuncu/model @kelseylynncook; dijital yaratıcı @elliottnorris; Olimpiyat gümüş madalyalı @jordanchiles; jimnastikçi ve yaratıcı @jackjerry; manevi koç ve sanatçı @bunnymichael; XR yaratıcısı @donalleniii; ve dijital yaratıcı @lonnieiiv.