Instagram’ın Başkanı Adam Mosseri’nin yakın tarihli bir videoda açıkladığı gibi: “Avatarlar, metaversedeki bireysel kimliğimizin geleceği için önemli bir yapı taşıdır.” Kısacası, metaverse geliyor ve Instagram avatarları bu yolculuğun ilk kısmı gibi görünüyor.

Instagram avatarları nedir?

Instagram Avatarları özelleştirilebilir sanal 3D personalar diyebiliriz. Instagram avatarları fiziksel özelliklerinizi veya çevrimiçi olarak nasıl algılanmak istediğinizi yansıtacak özelliklerde olluşturulabiliyorlar.  Bu avatarların The Sims benzeri; kıyafetleri, saç stilleri, yüz hatları ve diğer pek çok özelleştirme seçenekleri ile hemen hemen her şeyi özelleştirilebiliyor. Önceki avatar uygulamalarının aksine Instagram, Avatar oluşturuken cinsiyet tanımlama seçeneğinini buundurmuyor. Bunun yerine, cinsiyeti ifade eden basit özelleştirme seçenekleri var fakar non binary bir karakter oluturmak isterseniz uyguluma buna imkan sağlaması gibi güzel bir detayın olması hoşuma gitti.

instagram avatarları

Şu anda Instagram Avatarları yalnızca hikayelerde ve DM’lerde kullanılabilir – ancak Avatarların gelecekte daha kapsamlı bir alana yayılacağını öngörmek hiç zor değil.

Mosseri’ye göre, “Avatarlar metacerse’de görünmek için kullandığınız sanal kimlik olacak – bu Meta veya başka bir şirket tarafından oluşturulmuş bir uygulama olur.”

Instagram Avatarı Nasıl Oluşturulur

Instagram Avatarları şu anda tüm hesaplarda tanımlı değil ve sadece seçili hesaplara deneme amaçlı sunulmuş durumda fakat önümüzdeki aylarda herkese açılacak. Eğer hesabınıza bu hak tanınmışa Instagram’da bir 3D avatar oluşturmak için izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibi

Instagram Avartarları

Instagram profil sayfanızın sağ üst köşesindeki menü simgesine dokunun

  • “Ayarlar” ı açın
  • “Hesap” seçeneğini seçin
  • “Avatarlar” ı seçin

Alternatif olarak, Instagram Hikayeleri çıkartmalar sekmesine gidin ve “Avatar” çıkartmasını seçin: kaşınıza çıkar bildiriyi onaylayarak özel avatarınızı oluşturabilirsiniz.

Instagram Avatarları Metaverse’in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

Çoğu insan için, Non-Fungible Token (NFT) ve sanal evrenler yalnızca bilim kurgu filmlerine ait kavramlar. Fakat Instagram’ın ana şirketi Meta kesinlikle böyle düşünmüyor ve Instagram Avatarları metaverse’e atacağımız ilk adım gibi görünüyor.

Mosseri’nin açıkladığı gibi, “Gelecekte, internetin daha kapsayıcı bir deneyime dönüşeceğini düşünüyoruz – metaverse olarak adlandırmayı sevdiğimiz bir şey.” “Ve eğer bu sanal dünyada var olacaksanız, kim olduğunuzun görsel bir temsiliyle ortaya çıkmanın bir yolunu bulmalısınız.”